Wymiana rozdzielnicy elektrycznej (tablicy bezpieczników)

Wymiana rozdzielnicy elektrycznej (tablicy bezpieczników)

Serwis elektryczny stanowi mniejszość wykonywanych przez nas usług. Zazwyczaj działania związane z wymianą, modernizacją czy budową instalacji wykonujemy niejako ‘przy okazji’.  Z natury rzeczy instalacje monitoringu, alarmowe czy sieci komputerowej wiążą się z instalacją zasilającą w budynku więc zdarza się, że musimy dokonać niezbędnych przeróbek w celu bezpiecznego i pewnego działania instalowanych urządzeń. Tym razem jednak zgłosił się do nas klient z miejscowości Wiry pod Poznaniem z typowo elektrycznym zleceniem. Chciał zmodernizować główną rozdzielnicę elektryczną (zwaną też tablicą bezpieczników) w jego domu. Istniejąca była prawdziwym świadkiem historii tego domu – gromadziła kolejne, dokładane elementy od lat 60-tych XX wieku do dnia dzisiejszego.

W związku z tym, że instalacja była bardzo stara i z wieloma zmianami, a dokumentacja nie istniała zaczęliśmy oczywiście od audytu. Nawiasem mówiąc nawet gdyby dokumentacja istniała to i tak audyt byłby konieczny, często spotykamy się z tym, że w instalacjach dokonywane są zmiany bez wprowadzania ich do dokumentacji.

Efekt audytu był dość przerażający. W związku z przebudową domu oraz zmianami w zakresie podłączanych odbiorników niektóre z linii (podłączonych do napięcia!) prowadziły do nikąd bo odbiorniki, które z nich korzystały już nie istniały. Niektóre pozostałe linie były niewłaściwie zabezpieczone (różne bezpieczniki topikowe na trójfazowej linii). W rozdzielnicy znaleźliśmy też niewykorzystywany włącznik zasilania gniazda ‘siły’ na zewnątrz budynku i przełącznik faz.

W trakcie audytu ustaliliśmy aktualnie istniejące obwody a podczas rozmowy z inwestorem sprecyzowaliśmy dodatkowe wymagania co do zabezpieczenia piwnicy oraz przepompowni ścieków. Wiązało się to z dodatkowym audytem instalacji elektrycznej w piwnicy co sprowadziło się do decyzji o… całkowitej jej wymianie.

Dysponując już wiedzą na temat tego jak ma wyglądać nowa instalacja nasz elektryk sporządził projekt rozdzielnicy elektrycznej zgodnej z aktualnymi standardami.

Projekt rozdzielnicy elektrycznej
Projekt rozdzielnicy elektrycznej

Na tablicy bezpieczników zostały wyodrębnione osobne obwody dla domu (osobno oświetlenie i gniazdka), piwnicy (3 fazy), przepompowni ścieków (3 fazy) oraz pomieszczeń garażowo-gospodarczych (3 fazy). Obwody w domu i piwnicy zostały dodatkowo (oprócz wyłączników nadprądowych) zabezpieczone ‘różnicówkami’. W trakcie kiedy my przygotowywaliśmy projekt właściciel uzyskał pozwolenie na zdjęcie plomb z licznika oraz zabezpieczenia głównego i mogliśmy przystąpić do pracy. W związku z tym, że instalacja w piwnicy została wymieniona już wcześniej praca przy rozdzielnicy elektrycznej ruszyła pełną parą i jeszcze tego samego dnia właściciele mogli cieszyć się nową, bezpieczną instalacją. W celu uzyskania pełnego bezpieczeństwa konieczna byłaby wymiana całej instalacji w budynku (aktualna nie posiada wydzielonego obwodu PE i pochodzi z lat 60-tych), ale to wymaga dużych nakładów prac ‘budowlanych’ których właściciel nie chce w tej chwili ponosić. W związku z tym, że na ten moment nie ma większych problemów z ‘integralnością’ istniejącej instalacji prace te można wykonać przy okazji wykonywania remontu budynku.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z prac. Można na nich zobaczyć starą i nową rozdzielnicę elektryczną oraz prace budowlane związane z montażem przepustu do piwnicy. Jak to zwykle bywa stare budynki mają swoje tajemnice i nikt nie wiedział, że budynek posiada ściany ‘z pustką’ pomiędzy ścianą zewnętrzną i wewnętrzną co przysporzyło pewnych problemów. Oczywiście problemy dało się zażegnać i pomiędzy parterem a piwnicą powstał przepust dzięki któremu w przyszłości np. wymiana instalacji w budynku gospodarczym nie będzie wymagała prac budowlanych w obrębie tablicy bezpieczników.