Wymiana instalacji w garażu – warsztacie

Wymiana instalacji w garażu – warsztacie

Projekt który prezentujemy poniżej został wykonany dla klienta dla którego wcześniej wykonywaliśmy wymianę rozdzielnicy elektrycznej w domu.

W związku z tym, że był on bardzo zadowolony z efektów naszej pracy postanowił ‘iść za ciosem’ i dokonać całkowitej przebudowy instalacji elektrycznej w pomieszczeniach garażowo warsztatowych. Wydawać by się mogło, że instalacja w takich budynkach to bardzo proste rozwiązanie. Nic bardziej mylnego.

Zaczęliśmy oczywiście od audytu instalacji oraz wywiadu z klientem. Audyt wykazał konieczność wymiany większej części instalacji, pozostał jedynie fragment, który był wykonywany w ostatnich latach, reszta musiała zostać usunięta. W wielu fragmentach zastosowano niewłaściwe okablowanie a dodatkowo nie posiadało ono żyły PE. Również gniazda i włączniki były naruszone już zębem czasu a gniazda trójfazowe (tzw. siła) niezgodne z aktualnymi standardami. W trakcie wywiadu ustaliliśmy że rozdzielamy obwody na:

  • Obwód oświetleniowy
  • Obwód gospodarczy jednofazowy
  • Obwód narzędziowy jednofazowy
  • Obwód narzędziowy  trójfazowy

Dodatkowo całość została zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym a obwód trójfazowy wyposażyliśmy w czujniki zaniku fazy, które zabezpieczają silniki elektryczne przed uszkodzeniem gdy z jakiegoś powodu jedna faza zaniknie.

Duża ilość kabli którą musieliśmy ‘położyć’ rozciągnęła prace na kilka dni, ale finalnie powstała sieć spełniająca oczekiwania klienta i umożliwiająca bezpieczne zasilenie wszystkich narzędzi, w tym kompresora z silnikiem 7kW. Jako oświetlenie w głównym pomieszczeniu zastosowaliśmy lampy Philips TCW060 wyposażone w świetlówki OSRAM T8 L58/865 . Każda z takich świetlówek daje strumień światła o wartości 5000 lumenów więc efektywnie możliwe jest uzyskanie 30000 lumenów na niedużej powierzchni pomieszczenia co daje możliwość komfortowej pracy przy wszelkich projektach, nawet tych wymagających dużej precyzji. W pierwszej wersji zastanawialiśmy się nad oświetleniem ledowym, ale obliczenia wykazały, że konieczne byłoby zastosowanie znacznie większej ilości opraw co znacząco podniosłoby koszt montażu bez większych oszczędności na ‘zużyciu prądu’. Każda z opraw uruchamiana jest oddzielnie więc możliwe jest dozowanie światła w zależności od potrzeb.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć instalacji.