Szkic projektu sieci FTTH dla osiedla mieszkaniowego

Szkic projektu sieci FTTH dla osiedla mieszkaniowego


Spliter światłowodowy marki FIBRA.NET

Sieci światłowodowe dla wielu osób wydają się być czymś skomplikowanym, trudnym w projektowaniu a przy tym drogim a już na pewno droższym od rozwiązań opartych na miedzi. Praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Okazuje się, że w przypadku budowy rozległych sieci, rozwiązania światłowodowe są jedynymi które zapewniają odpowiednią wydajność i prostotę budowy. Dodatkowo po upowszechnieniu się technologi PON (ang. Passive Optical Networks) koszt budowy sieci znacząco się obniżył i często okazuje się być niższy niż w przypadku rozwiązań opartych na miedzi.

W związku z powyższym w momencie gdy zostaliśmy poproszeni o zaproponowanie rozwiązania dla budowy sieci na małym osiedlu mieszkaniowym nie mieliśmy wątpliwości – GPON to technologia która będzie właściwym rozwiązaniem.

Poniżej przedstawiamy naszą propozycję, opis skupia się jedynie na elementach związanych bezpośrednio z przepływem danych, pomija on elementy związane z fizycznym rozmieszczeniem elementów.

Osiedle składało się z czterech budynków, każdy miał cztery poziomy i cztery oddzielne klatki. W każdej klatce znajdowało się 8 mieszkań. Założenie projektowe które przyjęliśmy było takie, że łącze doprowadzone do każdego mieszkania ma zapewnić możliwość uzyskania co najmniej 50Mbps transferu. 

Mając na względzie takie rozwiązanie zaproponowaliśmy:

  • Użycie OLT Zyxel OLT2406 z czteroportową kartą GPON (z możliwością rozbudowy w przyszłości). OLT jest odporny na zmiany temperatur i mógł być zainstalowany w szafie umieszczonej na zewnątrz co umożliwiło dogodne jego umiejscowienie w stosunku do budynków.
  • Do każdego z portów zostały podłączone włókna światłowodowe doprowadzone do każdego z budynków.
  • W każdym z budynków został wykonany split 1x4 przy użyciu splitterów Fibra.Net i zostały poprowadzone włókna do każdej z klatek.
  • W każdej z klatek została umiejscowiona przełącznica umożliwiająca przyłączanie kolejnych mieszkań. W przełącznicy został umieszczony splitter 1x8 umożliwiający podłaczenie wszystkich mieszkań w danej klatce.
  • W pionach zostało wykonane okablowanie światłowodowe doprowadzające sieć do mieszkań.
  • W mieszkaniach jako terminale abonenckie zostały użyte ONT Zyxel PMG1005-T20A umożliwiające klientom dowolny wybór routerów które chcą użyć.

GPON-ZyXEL-OLT-2406

Teoretyczna prędkość per mieszkanie wyniosła blisko 80Mbps. Realizacja założenia o prędkości minimum 50Mbps została spełniona. Do budynków zostały dociągnięte nadmiarowe włókna, które to  umożliwią w przyszłości zwiększenie prędkości (poprzez wyeliminowanie pierwszego splitu) jeśli zajdzie taka potrzeba. Konieczna będzie wtedy przebudowa okablowania wewnątrz budynku, ale nie będzie potrzeby prowadzenia (najdroższych w wykonaniu) prac ziemnych.
Sieć GPON umożliwia świadczenie nie tylko dostępu do Internetu, ale również telefonii VoIP oraz usług telewizyjnych IPTV. Jest to nowoczesne i stosunkowo łatwe w budowie rozwiązanie.

Jeśli potrzebujesz wykonać sieć  światłowodową zapewniającą dostęp do Internetu dla osiedla mieszkaniowego, wsi czy nawet całej gminy – skontaktuj się z nami. Zaproponujemy solidne rozwiązanie.

Jeśli jesteś dostawcą Internetu i chcesz przebudować lub zmodernizować sieć przechodząc na technologię światłowodową – również zapraszamy. W przypadku zakupów projektowych OLT lub woluminowych ONT negocjujemy z producentami najlepsze ceny!

Zadzwoń już dzisiaj!