Szkic projektu sieci dla budynku biurowo-magazynowego

Szkic projektu sieci dla budynku biurowo-magazynowego

Szkic projektu sieci dla budynku biurowo-magazynowego

Stanęliśmy przed zadaniem zaprojektowania sieci teletechnicznej dla nowo powstającego budynku biurowo magazynowego. Sieć miała być medium uniwersalnym, podłączone do niej miały być zarówno komputery, urządzenia biurowe jak kopiarki i drukarki, telefony oraz system monitoringu. Dodatkowo mieliśmy uwzględnić okablowanie dla systemu alarmowego oraz podłączenie systemu ogrzewania budynku. Klient zainteresowany był budową rozwiązania nowoczesnego, takiego które spełni swoją rolę również za kilkanaście lat. Warunkiem było jednak utrzymanie kosztów instalacji na rozsądnym poziomie.

W pierwszym etapie dokonaliśmy wywiadu ustalającego potrzeby oraz wykonaliśmy wizję lokalną. Ustaliliśmy funkcje poszczególnych pomieszczeń a co za tym idzie oczekiwaną ilość urządzeń które będą podłączone do sieci. Uzgodniliśmy również rozmieszczenie kamer monitoringu przy uwzględnieniu stawianych przed nimi funkcji. Określiliśmy sposób prowadzenia okablowania i dokonaliśmy pomiarów długości planowanych duktów kablowych. Dzięki nowoczesnej budowie budynku instalacje teletechniczne mogły być prowadzone w większości w kanałach ukrytych za podwieszanymi sufitami.

W drugim etapie przystąpiliśmy do projektowania sieci. Z założeń wynikało, że sieć ma być rozwiązaniem nowoczesnym (połączenie komputerów z prędkością 1Gbit), w związku z tym nie braliśmy pod uwagę okablowania kategorii 5e. Teoretycznie byłoby ono wystarczające dla systemu monitoringu nawet w rozdzielczości 4K, ale przy stosunkowo niedużej wielkości budynku zdecydowaliśmy w porozumieniu z inwestorem, że lepiej zachować homogeniczność i całość okablowania zaprojektować w jednej kategorii. Postanowiliśmy przedstawić dwa kosztorysy – jeden zakładający zbudowanie instalacji w oparciu o okablowanie kategorii 6A a drugi o okablowanie kategorii 7. W wyniku wykonanego wywiadu oraz wizji lokalnej ustaliliśmy ilość i rozmieszczenie gniazd:

Parter

 1. Pomieszczenie konferencyjne 6 gniazd
 2. Pomieszczenie socjalne 2 gniazda
 3. Pomieszczenie kotłowni 2 gniazda
 4. Kamera skierowana na wejście 1 gniazdo
 5. Punkt dostępowy 1 gniazdo
 6. Sekretariat 4 gniazda
 7. Biurko w serwerowni 2 gniazda

Piętro

 1. Gabinet prezesa 4 gniazda
 2. Pomieszczenie biurowe A + B każde po 8 gniazd, razem 16
 3. Korytarz 2 gniazda

Magazyn

 1. Stanowiska komputerowe 6 gniazd
 2. Monitoring stanowisk komputerowych 1 gniazdo
 3. Monitoring bramy 1 gniazdo
 4. Punkt dostępowy 1 gniazdo

Kamery zewnętrzne

 1. Magazyn 1 gniazdo
 2. Część biurowa 4 gniazda na rogach budynku

Całość okablowania zostanie sprowadzona do centralnego punktu na parterze będącego serwerownią. Okablowanie będzie prowadzone w stalowych korytach kablowych podwieszanych do konstrukcji budynku. Ich montaż zostanie wykonany na etapie wykańczania budynku przez głównego wykonawcę. Ta część nie stanowiła również części naszego kosztorysu. Okablowanie na piętro zostanie przeprowadzone kanałem bezpośrednio z serwerowni a następnie rozprowadzone korytami do pomieszczeń biurowych oraz magazynu. W pomieszczeniach biurowych okablowanie zostanie sprowadzone w dół przy pomocy rurek instalacyjnych i zakryte tynkiem na etapie wykańczania pomieszczeń. Podłączenie kamer w magazynie zostanie zorganizowane przy pomocy sufitowych, regulowanych uchwytów kamer co umożliwi precyzyjną regulację i dokładny, czytelny obraz z lady wydawczej oraz punktu pakowania paczek.

 • Długość okablowania została obliczona na podstawie projektu budynku i po przyjęciu zapasu 10% wyniosła: 1110 metrów
 • Ilość gniazd i puszek instalacyjnych to: 33 puszki i 33 gniazda podwójne
 • Ilość keystonów: 73 szt - również okablowanie do kamer zostało zakończone w ten sposób.
 • Ilość patchpaneli nieuzbrojonych: 7 sztuk po 24 porty 
 • Rurki instalacyjne: 123 metry
 • Uchwyt montażowy kamery nad ladami: 1szt.

Całość zaplanowaliśmy umieścić w szafie 27U o głębokości 1200mm gdyż miał się w niej zmieścić również serwer oraz UPSy.

Wykonaliśmy kosztorys dla rozwiązania kategorii 6A oraz 7. Elementy montażowe nie mają wpływu na różnicę w koszcie wykonania instalacji więc przedstawiamy tylko kalkulację dla części zmiennej – okablowania i keystonów:

 Kategoria 6A UTPKategoria 7 S/FTP
146 x keystone7,70pln/szt. = 1124,2050pln/szt. = 7300,00pln
4 kartony skrętki (305m)1,65pln/m = 2013,003,45pln/m = 4209,00
Razem3137,20 pln11509,00 pln

 

Różnica kosztów okablowania między kategoriami jest blisko czterokrotna. W związku z tym zarekomendowaliśmy wykonanie instalacji w kategorii 6A, które niewiele ustępuje kategorii 7 a jest zdecydowanie wystarczającym rozwiązaniem na dzisiaj i następne kilkanaście lat.