Systemy alarmowe i antywłamaniowe

Systemy alarmowe i antywłamaniowe

Systemy alarmowe i antywłamaniowe

Instalacje teletechniczne to nie tylko komunikacja. Bardzo ważną ich częścią są systemy zapewniające bezpieczeństwo osobom przebywającym w budynkach jak i ochronę dobytku. Systemy  alarmowe są podstawowymi systemem zapewniającym ochronę. Współpracują one często z pozostałymi systemami zabezpieczenia a w ostatnich latach często są połączone również z rozwiązaniami inteligentnego domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu systemy mogą wspomagać się wzajemnie i możliwe jest pełniejsze wykorzystanie ich możliwości. Typowym rozwiązaniem jest połączenie systemu monitoringu wizyjnego z systemem alarmowym. Dzięki temu alarm może się uruchomić na przykład w momencie gdy napastnik zniszczy kamerę lub zakryje jej obiektyw (czyli w momencie utraty wizji z kamery). Współpraca może również odbywać się w drugą stronę – alarm może uruchomić zapis z kamery lub wysłanie maila ze zdjęciem wykonanym przez kamerę.

Podstawowym częścią składową systemu alarmowego jest centrala alarmowa odpowiadająca za logikę działania systemu. Centrale wyposażone są w zasilanie awaryjne oraz często we własną, niezależną komunikację pozwalającą wysyłać informacje do osoby nadzorującej lub centralnego systemu nadzorowania obiektów.

Elementami odpowiadającymi za informowanie centralki o wykrytych zagrożeniach są czujniki. Oferta czujników, które możemy zastosować w systemie alarmowym jest bardzo szeroka, do najczęściej używanych należą:

  • Czujniki ruchu – PIR i dualne (podczerwień + mikrofale)
  • Czujniki otwarcia drzwi i okien – magnetyczne
  • Czujniki stłuczenia szyby  - akustyczne oraz drgań
  • Czujniki wibracji – piezoelektryczne lub piezoceramiczne
  • Czujniki temperatury
  • Czujniki dymu
  • Czujniki czadu
  • Czujniki gazu
  • Czujniki zalania
  • Oraz bariery podczerwieni.

Rozbrojenie oraz uzbrojenie alarmu możliwe jest dzięki manipulatorom. Przestawienie trybu pracy alarmu odbywa się najczęściej poprzez wprowadzenie odpowiedniego kodu.

Ostatnim elementem systemu alarmowego są systemy sygnalizacji w postaci syren oraz sygnałów świetlnych. Montowane są one zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Na zewnątrz budynku informują otoczenie o możliwym włamaniu a wewnątrz mają zmusić intruza do opuszczenia budynku.

Nowoczesne system alarmowe mogą być wpięte w sieć lokalną co umożliwia zdalny nadzór ich stanu, w tym poprzez Internet. Coraz częściej systemy alarmowe są również łączone z systemami inteligentnych domów co oznacza możliwość reakcji tych systemów na informacje o zagrożeniach. Przykładem może być odcięcie wody w wyniku otrzymania informacji o zalaniu któregoś z pomieszczeń.

Nasza firma zajmuje się instalacjami systemów alarmowych oraz integracją ich z innymi systemami bezpieczeństwa. Głównym miejscem świadczenia naszych usług jest miasto Poznań oraz przyległe gminy: Buk, Kórnik, Rokietnica, Czerwonak, Luboń, Stęszew, Dopiewo, Mosina, Suchy Las, Kleszczewo, Murowana Goślina, Swarzędz, Komorniki, Pobiedziska, Tarnowo Podgórne, Kostrzyn, Puszczykowo. Alarmy zakładamy w domach, firmach, biurach, urzędach, szkołach i budynkach użyteczności publicznej. Jeśli chcesz zabezpieczyć swój dobytek oraz bezpieczeństwo rodziny lub pracowników – skontaktuj się z nami, wspólnie zaplanujemy rozwiązanie szyte na miarę!