Sieci komputerowe

Sieci komputerowe


Switch w serwerowni

Naszą ofertę w zakresie budowy sieci komputerowej kierujemy zarówno do właścicieli domów, firm, magazynów, halach fabrycznych jak i szkół, urzędów czy instytucji. Rodzaj instalacji dostosowujemy w zależności od stawianych przed nią wymagań, środowiska pracy oraz oczywiście budżetu. Instalacje wykonujemy na terenie całej Wielkopolski, ze szczególnym uwzględnieniem Poznania i najbliższych gmin: Buk, Kórnik, Rokietnica, Czerwonak, Luboń, Stęszew, Dopiewo, Mosina, Suchy Las, Kleszczewo, Murowana Goślina, Swarzędz, Komorniki, Pobiedziska, Tarnowo Podgórne, Kostrzyn, Puszczykowo. Oczywiście jeśli Państwo potrzebujecie zbudować sieć w Lesznie, Pile, Koninie czy Kaliszu to również te miejscowości są w naszym zasięgu. Poniżej znajdziecie Państwo opis stosowanych przez nas technologii budowy sieci komputerowej oraz przykładowe projekty. Zapraszamy do kontaktu z nami, umożliwi on porozmawianie o Państwa potrzebach i dobranie właściwych rozwiązań. Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji!

„Dopiero sieć to komputer” – hasło ukute jeszcze w zeszłym wieku w Sun Microsystems, amerykańskim gigancie przemysłu informatycznego, jest aktualne jak nigdy dotąd. W ostatnich latach w sieć łączymy już nie tylko serwery i komputery czy kamery monitoringu ale wszelkiego typu czujniki, czytniki czy elementy wykonawcze będące składnikami systemów inteligentnego domu. Koncepcja Internetu rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT) rozwija się coraz szybciej a w ostatnich latach dotarła „pod strzechy”. W związku ze spadającymi cenami rozwiązań służących do budowy inteligentnego domu stać na nie praktycznie wszystkich właścicieli nieruchomości. Wszystkie te systemy połączone są w globalną sieć dzięki czemu możemy mieć dostęp do nich z dowolnego miejsca na świecie w którym możemy skorzystać z Internetu. Podłączenie wszystkich urządzeń do sieci realizowane jest przez sieć lokalną (ang. LAN) którą podłączamy do internetu. Sieć LAN, zwana również siecią komputerową może być wykonana w różnych technologiach – przy pomocy kabli miedzianych lub światłowodów. Rozszerzeniem sieci LAN jest sieć WLAN czyli sieć bezprzewodowa. 

Realizujemy instalacje sieci LAN zarówno w domach mieszkalnych, firmach, magazynach czy halach fabrycznych a także urzędach, szkołach czy nawet kościołach. Rodzaj instalacji dostosowujemy w zależności od stawianych przed nią wymagań, środowiska pracy oraz oczywiście budżetu. Poniżej znajdziecie Państwo opis stosowanych przez nas technologu budowy sieci komputerowej oraz przykładowe projekty. Zapraszamy do kontaktu z nami nie tylko mieszkańców Poznania ale również całej Wielkopolski. Rozmowa pozwoli określić Państwa potrzeby i dobrać właściwe rozwiązania. Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji!

Dwa główne media które wykorzystywane są do budowy sieci lokalnych to kable miedziane typu skrętka oraz światłowody. Oba rodzaje okablowania strukturalnego mają swoje zalety i wady, charakteryzują się też różnymi właściwościami oraz wymaganiami w stosunku do budowy instalacji. Skrętka komputerowa pozwala na szybką i stosunkowo tanią budowę niezbyt rozległych sieci lokalnych. Dodatkowo umożliwia zasilanie urządzeń bezpośrednio przez tę samą sieć co obniża koszty instalacji. Światłowody natomiast pozwalają na budowę sieci w której segmenty mogę mieć długość nawet kilku kilometrów a przy tym sieć taka jest odporna na promieniowanie elektromagnetyczne co umożliwia budowę sieci nawet w miejscach narażonych na duże zmiany pola elektromagnetycznego.

Instalacje miedziane


LINKBASIC - PATCH PANEL 19" 24 PORTY FTP KAT. 6A

Instalacje w oparciu o skrętkę miedzianą stanowią większość wykonywanych przez nas instalacji sieciowych. W przypadku instalacji monitoringu okablowanie miedziane stanowi praktycznie 100%. Dzieje się tak dlatego, że umożliwia ono przesłanie nie tylko danych, ale również zasilania przez skrętkę. Dzięki temu inwestor może zaoszczędzić na budowie równoległej sieci zasilania. Wykorzystujemy w tym celu kamery zgodne z systemem PoE (ang. Power over Ethernet) lub używamy dodatkowych splitterów. Sprzętem akompaniującym  są w takim przypadku switche PoE oraz  injectory PoE które umieszczamy w centralnym punkcie (serwerowni) lub ewentualnie w punktach pośrednich.

Kategorie, prędkości

Skrętka komputerowa występuje w kilku wersjach nazywanych kategoriami. Kategorie pomiędzy sobą różnią się wieloma parametrami, ale z punktu użytkownika najistotniejsze jest to, że w przypadku różnych kategorii możliwe są do uzyskania różne maksymalne prędkości przesyłania danych. Z wyborem konkretnej kategorii wiąże się również kwestia kosztów – im wyższa kategoria tym całkowite koszty budowy sieci są wyższe. Decydując się na dobór okablowania dla danej instalacji zawsze rozważamy rodzaj podłączonych aktualnie urządzeń, bieżące wymagania co do przepustowości sieci oraz co nie mniej ważne bierzemy pod uwagę przyszłe wymagania. Tylko taka analiza umożliwia ochronę inwestycji w długim okresie, a warto wziąć pod uwagę, że budowa sieci to inwestycja ponoszona raz na kilkanaście a nawet dwadzieścia czy trzydzieści lat. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest racjonalne zaplanowanie wydatków w stosunku do uzyskanego efektu nie tylko na dziś, ale także na wiele następnych lat.

Projekt sieci CAT 6A

Zobacz projekt sieci w oparciu o okablowanie cat.6A

 

Instalacje światłowodowe


LINKBASIC - NIEUZBROJONA PRZEŁĄCZNICA NA 24 ADAPTERY SC

Niezaprzeczalną zaletą sieci światłowodowych w stosunku do skrętki komputerowej jest możliwość tworzenia znacznie dłuższych segmentów sieci oraz odporność na promieniowanie elektromagnetyczne. W przypadku sieci typu Ethernet opartej na miedzi maksymalna długość segmentu wynosi 100 metrów, w przypadku światłowodu możemy budować segmenty o długości wielu kilometrów. Drugą zaletą światłowodu jest łatwość tworzenia połączeń pracujących z wysoką prędkością. Aktualnie rozwiązania 10GBit w oparciu o światłowód są zupełnie naturalne podczas gdy te zbudowane w oparciu o połączenia miedziane znajdują się w ofercie niewielu producentów. Jest jeszcze jedna często pomijana zaleta wykorzystania światłowodu – zajmuje on mniej miejsca w stosunku do okablowania miedzianego o tej samej przepustowości. Nie ma to większego znaczenia w okablowaniu budynków czy tworzeniu długich ‘linków’ zewnętrznych natomiast często jest kluczowym czynnikiem przy budowie Data Center. 

W naszej praktyce światłowód wykorzystujemy głównie w instalacjach rozległych oraz przy budowie sieci dostępowych na potrzeby dostawców internetu. Technologia budowy sieci jest zawsze dostosowywana do potrzeb klienta. Najczęściej segment światłowodowy w sieci jest tylko fragmentem instalacji, łączącym się z główną częścią opartą o okablowanie miedziane. Również do podłączania komputerów czy innych urządzeń do sieci wykorzystywane jest okablowanie miedziane. W związku z tym w takiej sieci występują switche z wkładkami SFP/SFP+ oraz tzw. media konwertery konwertujące sygnał elektryczny na optyczny (i odwrotnie).

Sieci Point-to-Point oraz pasywne

Sieci światłowodowe mogą być budowane w oparciu o dwie koncepcje. Pierwsza to sieci punkt-punkt (ang. point-to-point). Taka sieć jest bezpośrednim odpowiednikiem sieci miedzianej. Jakiekolwiek jej rozgałęzienia wymagają użycia urządzeń aktywnych, sterujących ruchem pakietów. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość sterowania ruchem w każdym punkcie sieci. Drugim typem sieci światłowodowych są sieci pasywne – PON (ang. Passive Optical Network), występujące w dwóch wersjach – GPON oraz EPON. W przypadku takich sieci występuje pasywne rozdzielanie sygnału przy pomocy rozdzielaczy (ang. splitter). Zarządzaniem przepływem pakietów w takiej sieci następuje w wyniku współpracy urządzenia centralnego nazywanego OLT (ang. Optical Line Terminal) oraz urządzeń klienckich ONT (Optical Network Terminal). Zaletą sieci optycznych jest koszt ich budowy, który jest niższy w porównaniu do sieci punkt-punkt. Dzięki zastosowaniu splitterów wielokrotnie zmniejszamy zapotrzebowanie na kable światłowodowe. Wadą jest spadek mocy sygnału w wyniku przejścia przez splitter przez co spada nam możliwy do uzyskania odległość a także maksymalna prędkość danego połączenia. Sieci pasywne użytkowane są głównie jako sieci dostępowe przez dostawców Internetu. 

Projekt sieci Point-To-Point

Zobacz projekt sieci światłowodowej w technologi point-to-point

Projekt sieci GPON

Zobacz projekt sieci światłowodowej GPON