Przeźmierowo: Modernizacja monitoringu, która przerodziła się w instalację monitoringu

Przeźmierowo: Modernizacja monitoringu, która przerodziła się w instalację monitoringu

Realizacja wykonana w Przeźmierowie koło Poznania. W pierwszej wersji miała być to naprawa istniejącego systemu w połączeniu z jego ewentualną modernizacją. Po dokonaniu audytu, rozpoznaniu technologii i okablowania okazało się, że mamy do czynienia z dość już archaicznym systemem analogowym o jakości D1.

Oto co zastaliśmy i co ustalilśmy w trakcie audytu:

  • Część kamer nie działała
  • Instalacja została wykonana w oparciu o okablowanie koncentryczne
  • Rejestrator zapewniał wyłącznie dostęp lokalny do podglądu i odczytu nagrań

Celem który został przed nami postawiony było:

  • Usprawnienie systemu do pełnego działania
  • Zwiększenie ilości kamer w celu rejestracji obrazu ze stref wcześniej nie monitorowanych
  • Umożliwienie dostępu zdalnego do podglądu i odczytu
  • Zapewnienie wyższej jakości obrazu
  • Przeniesienie lokalizacji rejestratora do serwerowni

Tak postawione cele zasadniczo zawęziły wybór technologii wykonania do dwóch rozwiązań. Mogliśmy spróbować uruchomić kamery AHD na starym okablowaniu i rozbudować okablowanie o dodatkowe linie do podłączenia kolejnych kamer lub wymienić instalację na rozwiązanie w całości oparte o skrętkę komputerową. Pierwsze rozwiązanie nie gwarantowało sukcesu (konieczne byłoby wykonanie testów czy okablowanie pozwoli na uruchomienie technologii AHD). Dodatkowo, w związku z koniecznością przeniesienia lokalizacji rejestratora konieczna byłaby modyfikacja istniejącego okablowania. Pociągnęłoby to za sobą wiele roboczogodzin pracy gdyż konieczne byłoby najpierw zdemontowanie fragmentów starego okablowania a następnie poprowadzenie go do serwerowni. W związku z tym najsensowniejszym rozwiązaniem okazało się położenie zupełnie nowego okablowania dla monitoringu.

Po tej konkluzji wiedzieliśmy, że ze starej instalacji nie wykorzystamy żadnego z elementów. Nasza modernizacja przerodziła się w instalację. Bywa i tak. W technologii AHD mogliśmy co prawda wykorzystać część działających kamer, ale jakość obrazu była na tyle złaba, że zostały one zakwalifikowane do wymiany. Wiedząc, że należy wymienić całość zaproponowaliśmy rozwiązanie oparte w całości na kamerach i rejestratorze IP. Daje ono dużą elastyczność a w przyszłości jego modernizacje są znacznie łatwiejsze.

W tej lokalizacji zamontowaliśmy 14 kamer IP oraz rejestrator NVR obsługujący 16 kanałów. Daje nam to zapas na zamontowanie dwóch dodatkowych kamer IP w przyszłości, gdyby pojawiły się takie potrzeby. Wszystkie kamery rejestrują obraz FullHD w oparciu o wykrywanie ruchu. Dzięki temu zwiększyliśmy czas dostępności nagrań wstecz do około 30 dni.  Uruchomienie zapisu następuje na 3 sekundy przed wykryciem ruchu. Nie wiesz jak możliwa jest taka podróż w przeszłość? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – wytłumaczą Ci to dokładnie!

Zapraszamy do obejrzenia galerii z instalacji oraz zdjęć przed i po.