Data Center – Centrum Danych

Data Center – Centrum Danych

Data Center – Centrum Danych

Centra danych (ang. Data Center) są rozwinięciem idei serwerowni – wydzielonego pomieszczenia w firmie będącego centrum infrastruktury sieciowej, posiadającego odrębny system klimatyzacji oraz zasilanie awaryjnego. Centra danych najczęściej budowane są w celu świadczenia usług – hostingu, chmurowych czy backupu. W wielu przypadkach nie są to już tylko wydzielone pomieszczenia a wręcz dedykowane budynki których głównym celem jest zapewnienie bezawaryjnej pracy oraz bezpieczeństwa fizycznego setkom czy tysiącom serwerów pracujących w takich centrach danych. Podstawową różnicą pomiędzy nawet dużą serwerownią a rozwiązaniem typu Data Center jest forma organizacji szaf rack mieszczących urządzenia sieciowe. W przypadku instalacji DC szafy zorganizowane są w zamknięte korytarze i oparte o system podłogi podniesionej. Taka organizacja pozwala na dostarczenie do korytarza zimnego powietrza od strony podłogi do wnętrza korytarza, pobranie go przez urządzenia pracujące w szafach i odebranie w tylnej części poprzez wyciągi. W terminologii anglojęzycznej takie rozwiązanie nosi nazwę cold/hot aisle. Zarządzanie przepływem powietrza chłodzącego pozwala na znaczącą redukcję kosztów energii elektrycznej.

Warunkiem sprawnego działania centrów danych jest odpowiednie okablowanie. Stosowane są tutaj rozwiązania zarówno w oparciu o miedź jak i rozwiązania światłowodowe. Najefektywniejszym rozwiązaniem okazuje się być okablowanie hybrydowe w organizacji TOR (ang. Top Of Rack). Zakłada ona okablowanie serwerów w szafie przy pomocy połączeń miedzianych 1GBit lub 10Gbit. Na szczycie szafy rack montowany jest switch koncentrujący połączenia ze wszystkich serwerów a do niego podłączona jest reszta infrastruktury poprzez światłowody. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowujemy niski koszt połączeń wewnątrz szafy (nie ma potrzeby montażu specjalizowanych kart światłowodowych w każdym z serwerów) oraz zmniejszamy wagę i objętość kabli łączących całość infrastruktury.

Rozwiązania dla centrów danych to również kwestia zasilania, które musi zapewnić, w sposób nieprzerwany, moc wystarczającą do zasilania setek lub nawet tysięcy serwerów, które to z kolei zapewniają działanie setkom czy tysiącom przedsiębiorstw. W przypadku data center stosowane są wydzielone pomieszczenia grupujące wolnostojące zasilacze awaryjne, które muszą zapewnić pracę infrastruktury w trakcie utraty zasilania. Czas podtrzymywania musi być wystarczająco długi aby pracę rozpoczęły generatory prądu zapewniające zasilenie całości sprzętu podczas naprawy głównego przyłącza energetycznego.

Centra danych muszą być również zabezpieczone od strony fizycznej. Obowiązkowym wyposażeniem są: system ppoż i gaśniczy, systemy dostępu oraz monitoringu wizyjnego. Niezbędne są również systemy monitorowania parametrów środowiskowych oraz zużycia energii.

Projektowanie Data Center jest zadaniem bardzo złożonym. W nasze projekty włączamy specjalistów z wielu dziedzin pracujących u naszych dostawców technologii. Jeśli zamierzacie Państwo zbudować centrum danych, czy to na użytek własny Państwa firmy czy w celu świadczenia usług skontaktujcie się z nami, chętnie porozmawiamy o możliwościach i wspólnie z państwem zarysujemy szkic projektu.