Dobór serwerów i urządzeń sieciowych

Dobór serwerów i urządzeń sieciowych

Po zakończeniu projektu sieci, monitoringu i serwerowni przyszła kolej na zaprojektowanie warstwy logicznej i połączenie wszystkiego w całość.

Wymagania klienta były następujące:

 • Potrzebny był odpowiednio wydajny serwer na którym uruchomione będzie oprogramowanie odpowiedzialne za główną część biznesu klienta czyli oprogramowanie do obsługi magazynu i sprzedaży oraz księgowości.
 • Potrzebny był szybki, o dużej pojemności storage na którym będzie składowana dokumentacja produktów oraz dokumenty pracowników. Miał on też być backupem dla komputerów użytkowników.
 • Storage miał zapewnić bardzo szybki przesył plików gdyż miał być wykorzystywany przez Dział marketingu do składowania plików video.
 • Wszystkie końcówki miały się łączyć z siecią wewnetrzną z prędkością minimum 1Gb
 • Na styku sieci miało się znaleźć urządzenie zapewniające bezpieczeństwo oraz obsługujące dwa łącza do Internetu – główne i zapasowe.
 • Router miał mieć wydajność wystarczającą do obsługi łącza 100/20Mbps (U/D).
 • W budynku miał być zapewniony dostęp do sieci bezprzewodowej z roamingiem

Projektowanie rozpoczęliśmy od strony Internetu. Po rozważeniu dostępnych produktów ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem spełniającym wymogi klienta będzie UTM ZyWALL USG110 produkcji Zyxela.

Zapewnił on:


ZyXEL UTM ZyWALL USG110

 • Obsługę dwóch łącz do internetu
 • Odpowiednią wydajność i bezpieczeństwo
 • Firewall
 • Antywirus
 • Antyspam
 • Filtrowanie treści
 • IDP
 • Inspekcję SSL

Co więcej, urządzenie posiada wbudowany kontroler AP, który umożliwia zbudowanie centralnie zarządzanej sieci bezprzewodowej.

Korzystając z tej możliwości sieć bezprzewodową oparliśmy na punktach dostępowych również marki Zyxel: WAC6503D-S – w części biurowej po jednej sztuce na parter i piętro oraz WAC6502D-E – w części magazynowej (1 szt.).

Na tym etapie dotarliśmy do wyboru przełączników. Monitoring jak i punkty dostępowe zostały podłączone do switcha PoE Zyxel GS1900-24HP. Zapewnia on zasilanie wszystkich podłączonych urządzeń oraz uplink z prędkością 1GbE. Jako port uplinkowy zamontowaliśmy wkładkę SFP-SX-D.

Kolejnym krokiem było zaplanowanie rdzenia infrastruktury.

 • Biorąc pod uwagę duży nacisk na wydajność (klient nie chciał ponosić w tym zakresie większych inwestycji przez najbliższe 10 lat) zdecydowaliśmy się wspólnie na wdrożenie rozwiązań 10Gbit w zakresie rdzenia sieci oraz połączenia z serwerami. W związku z tym, że planowana sieć nie była bardzo rozległa, postanowiliśmy, że w ramach optymalizacji kosztowej nie będziemy stosować oddzielnych urządzeń jako rdzeń sieci i switch dostępowy lecz zrealizujemy to na jednym przełączniku. Wybór padł na switch Zyxel XGS2210-52. Zapewnił on 48 portów 1GbE miedzianych oraz 4 porty SFP+ w których zostały umieszczone dwie wkładki 10GbE SFP10G-SR oraz jedna wkładka 1GbE SFP-SX-D. Porty miedziane posłużą do podłączenia komputerów a wysokowydajne linki światłowodowe do podłączenia serwerów.
 • Poprzez uplink 10GbE do switcha został podłączony serwer Dell PowerEdge R330 uzupełniony o dodatkową kartę Intel X710 uzupełnioną o wkładkę 10GbE. Posłuży on jako główny serwer bazodanowy firmy.
 • Drugi uplink posłużył do podłączenia serwera pamięci masowej NAS – Thecus N8810U wyposażonego w kartę Thecus C10GI599F2 również z zamontowaną wkładką 10GbE. W NASie zamontowaliśmy pięć dysków twardych o pojemności 4TB. Dylematem był wybór typu macierzy – decydowaliśmy pomiędzy RAID 5 oraz RAID 6. Wybór sprowadzał się do decyzji czy bardziej liczy się dostępna do użytku pojemność czy raczej bezpieczeństwo. W przypadku RAID 5 do dyspozycji użytkowników pozostawałoby 16TB a w przypadku RAID 6 12TB. Po dyskusji z klientem ustaliliśmy, że skorzystamy z dobrodziejstw RAID6 odpornego na awarię nawet dwóch dysków. Rozbudowa pamięci masowej o kolejne dyski jest możliwa w przyszłości – NAS posiada 8 zatok dyskowych.
 • Wdrażając rozwiązanie NAS należy pamiętać, że nadmiarowość dysków nie zapewnia ochrony danych sama z siebie. Zapewnia ona ochronę przed uszkodzeniem dysku, co zwiększa dostępność danych, ale w żaden sposób nie jest odporna na usunięcie lub uszkodzenie pliku przez użytkownika lub wirusa. W związku z tym zdecydowaliśmy się na uruchomienie backupu danych w oparciu o prosty serwer NAS Thecus N2810 który został wyposażony w dwa dyski 6TB pracujące w strippingu. Taka konfiguracja nie zapewnia redundancji, ale zdecydowaliśmy, że jest wystarczająca do potrzeb backupu. NAS został wpięty w switch poprzez połączenie 1GbE po miedzi. Backupy wykonywane są w porze nocnej aby nie obciążać głównego NASa w trakcie dnia pracy.
 • W celu ułatwienia lokalnego zarządzania serwerem oraz rejestratorem NVR zamontowaliśmy w szafie konsolę marki Digitalbox - STLCON1708 zapewniającą wysuwane: klawiaturę oraz 17” monitor LCD.
 • Zasilanie awaryjne dla serwerów i NASów zapewnia UPS Eaton 9PX o mocy 2200VA. Został on również zamontowany w szafie rack.

Taka konfiguracja sieci zapewnia wieloletnią bezproblemową eksploatację oraz możliwość ‘rośnięcia’ gdy organizacja klienta powiększy się lub przed siecią zostaną postawione nowe wyzwania (np. wymiana kamer na modele o wyższej rozdzieczości).

Jeśli potrzebujesz modernizacji lub budowy sieci dla swojej firmy skontaktuj się z nami już dzisiaj. Zapewniamy dobór urządzeń w taki sposób aby były zoptymalizowane dla Twoich potrzeb i równocześnie zapewniały eksploatację przez wiele lat!