Monitoring

Monitoring


Instalacja kamery zewnętrznej typu bullet

Jedną z podstawowych usług świadczonych przez naszą firmę jest instalacja monitoringu. Montujemy instalacje zarówno małe, przeznaczone do monitoringu domów, sklepów czy barów jak i duże, służące do monitoringu firm, budynków użyteczności publicznej czy magazynów lub hal produkcyjnych. Monitoring montujemy w Poznaniu i przyległych gminach: Buk, Kórnik, Rokietnica, Czerwonak, Luboń, Stęszew, Dopiewo, Mosina, Suchy Las, Kleszczewo, Murowana Goślina, Swarzędz, Komorniki, Pobiedziska, Tarnowo Podgórne, Kostrzyn, Puszczykowo. Oczywiście nie ograniczamy się do tych miejscowości i możemy wykonać instalację również w pozostałych powiatach wielkopolski – w naszym zasięgu jest Leszno, Piła, Kalisz czy Ostrów. Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat monitoringu wizyjnego oraz do kontaktu z nami.

Może ciężko to sobie wyobrazić, ale pierwsze systemy monitoringu CCTV powstały już w czasie drugiej wojny światowej. Zostały one zbudowane w celu monitorowania startów niemieckich rakiet bojowych V2 w bazie łodzi podwodnych w Peenemunde. Od tego czasu systemy telewizji przemysłowej zaczęły swój rozwój aby w latach 80-tych i 90-tych stać się standardowym wyposażeniem budynków przemysłowych, banków czy biurowców. W ostatnich kilkunastu latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii sieciowych w zakresie monitoringu – pojawiły się rejestratory i kamery IP, rozwiązanie dzięki któremu do budowy systemu monitoringu możemy wykorzystać tę samą sieć, którą wykorzystujemy do łączenia komputerów. Co ciekawe, w ostatnich kilku latach swój renesans przeżywają również systemy analogowe – dzięki użyciu matryc wysokiej rozdzielczości oraz nowych systemów przesyłania, jakość obrazu otrzymywana przy ich zastosowaniu jest porównywalna z rozwiązaniami IP przy niewspółmiernie niższych kosztach budowy całości systemu.

Instalacje monitoringu tworzone przez nas są skrojone na miarę. Technologię dobieramy w zależności od potrzeb klienta, wielkości instalacji, oczekiwań w stosunku do jej skalowalności w przyszłości a także oczywiście możliwości finansowych. Aktualnie wykorzystywane są dwa typy instalacji: w oparciu o kamery IP oraz kamery AHD

Pierwsza jest rozwiązaniem które wykorzystuje to samo okablowanie co sieć komputerowa i w istocie oparta jest o te same protokoły transmisji. Dodatkową zaletą jest możliwość przesyłania zasilania przez to samo okablowanie którym przesyłane są dane. Możliwe jest to dzięki standardowi PoE (ang. Power over Ethernet) czyli zasilania poprzez skrętkę komputerową. Składnikami systemu monitoringu IP oprócz samego (wymiennego z siecią danych) okablowania są kamery IP oraz rejestrator – NVR (ang. Network Video Recorder). Podgląd obrazu może być dokonywany poprzez bezpośrednie podłączenie monitora do rejestratora, dostęp zdalny za pomocą przeglądarki internetowej lub poprzez dedykowaną aplikację na smartfonie lub tablecie.

Drugim instalowanym przez nas rozwiązaniem jest monitoring AHD. System składa się z kamer AHD oraz rejestratora zamieniającego sygnał analogowy na sygnał cyfrowy. Rejestrator DVR (Digital Video Recorder) nie tylko zapisuje obraz na dysku ale udostępnia go w sieci IP. Dzięki temu użytkownik może nawet nie wiedzieć, że ma do czynienia z systemem analogowym monitoringu bo dostęp do podglądu obrazu ma przy użyciu dokładnie tych samych mediów jak w przypadku NVR. Może więc obejrzeć obraz na monitorze podłączonym do rejestratora, z komputera poprzez przeglądarkę oraz z tabletu lub smartfona. W przypadku system monitoringu AHD wykorzystuje się dedykowane okablowanie z rozdzielonymi liniami zasilania i video.


Schemat połączenia kamery AHD z DVR
przy użyciu Balun'ów i Kabla LAN


Schemat połączenia kamery IP z NVR
przy użyciu Switch'a PoE

Możliwe jest również wykorzystanie skrętki komputerowej przy wykorzystaniu tzw. balunów które umożliwiają przesłanie zarówno obrazu jak i zasilania przez jeden przewód. Baluny instaluje się na obu końcach skrętki – jeden po stronie rejestratora a drugi po stronie kamery. Kamery AHD podpięte są bezpośrednio do rejestratora DVR co eliminuje konieczność wykorzystania switcha.

 

Zaletą rozwiązań IP jest:

  • Elastyczność
  • Skalowalność jakości
  • Łatwa skalowalność wielkości instalacji

Zaletą rozwiązań AHD jest:

  • Cena komponentów
  • Brak konieczności stosowania switchaNiezależnie od tego z której technologii korzystamy, do podglądu z kamer możemy mieć dostęp zarówno z naszej sieci LAN jak i z dowolnego miejsca podłączonego do Internetu. Nie ma znaczenia czy nasz system monitoringu zrealizowany jest przy użyciu kamer IP i rejestratora NVR czy też przy pomocy kamer AHD i rejestratora DVR dostęp uzyskujemy poprzez połączenie z rejestratorem. Większość rozwiązań monitoringu pozwala na dostęp z komputerów poprzez przeglądarki internetowe oraz z urządzeń mobilnych poprzez dedykowane aplikacje. Warunkiem jest jedynie posiadanie odpowiednio szybkiego łącza internetowego (istotna jest wartość uploadu - wysyłania) i przekierowanie ruchu na routerze. W niektórych systemach popularne są rozwiązania chmurowe, które ułatwiają podłączenie się do rejestratora – omijamy dzięki temu konieczność przekonfigurowywania routera. Należy pamiętać, że przetwarzanie obrazu z wielu kamer wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej od komputera czy tabletu. Z obrazem z czterech kamer daje sobie radę przeciętny nowoczesny komputer. Oglądanie obrazu z kilkunastu kamer w rozdzielczości HD wymaga już posiadania naprawdę szybkiego procesora.

Jeśli potrzebujesz systemu monitoringu do swojej firmy, biura czy domu skontaktuj się z nami już teraz!
 


Projektowanie i instalacja monitoringu

Miejscem instalacji systemu monitoringu miał być budynek biurowo-magazynowy. Był on na etapie budowy więc nie było praktycznie ograniczeń jeśli chodzi o rozmieszczenie kamer i poprowadzenie okablowania. W wyniku wywiadu z klientem określiliśmy strefy podlegające monitoringowi. 

Więcej

Modernizacja istniejącej instalacji monitoringu

Modernizację starej instalacji monitoringu możemy przeprowadzić na kilka sposobów...

Więcej

Rozbudowa instalacji monitoringu

Podstawową kwestią w przypadku konieczności rozbudowy systemu monitoringu jest jej audyt. Jest to pierwszy krok który musimy wykonać aby ustalić jakie technologie zostały użyte, jak wykonane jest okablowanie i jakie są możliwości rejestratora.

Więcej