Budowa podstawowej serwerowni – przykładowy projekt

Budowa podstawowej serwerowni – przykładowy projekt


Szafa rack Linkbasic NCB42-610-IFA-C

Serwerownie są wyodrębnionymi pomieszczeniami do których sprowadzone jest okablowanie strukturalne i w którym znajdują się urządzenia infrastruktury teleinformatycznej i monitoringu. W naszym przypadku projekt serwerowni był bezpośrednio związany z projektem sieci strukturalnej oraz monitoringu. W trakcie projektowania konieczne było podjęcie decyzji o sposobie terminacji okablowania oraz dobór szafy serwerowej w której miały być umieszczone panele krosujące oraz urządzenia aktywne.

W związku z tym, że okablowanie monitoringu zostało zaprojektowane przy użyciu innej kategorii niż sieć komputerowa zdecydowaliśmy się na użycie patch paneli nieuzbrojonych i zakończenie kabli przy użyciu modułów keystone. Takie rozwiązanie jest zgodne ze sztuką (kable powinny być zakańczane gniazdami lub patchpanelami o tej samej kategorii) oraz elastyczne.

Jako szafę wybraliśmy model o wysokości 42U i głębokości 1000mm aby zapewnić możliwość instalacji głębokiego serwera. W kosztorysie znalazły się modele o szerokości 800mm – zapewniający możliwość użycia organizerów pionowych i poprowadzenia odpowiednio okablowania wewnętrznego szafy oraz model o szerokości 600mm, nie mający możliwości montażu organizerów pionowych, ale tańszy. Obie szafy posiadają panele wentylacyjne oraz zaplanowaliśmy wyposażenie ich w termostat.

Okablowanie zostało wprowadzone do szafy poprzez przepust górny i rozprowadzone do patchpaneli.

Serwerownia została wyposażona w niezależny system klimatyzacji. Ochronę fizyczną zapewniają stalowe drzwi z odpowiednim zamkiem.